Yaşam

Osmangazi’de Özbekistan Esintisi

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’da Türk kültürünü tanıtmaya yönelik etkinlikler gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi, ‘Özbekistan’dan Esintiler Konseri’ düzenledi. Özbekistan devlet ve halk sanatkarlarının sahne aldığı konser, müziklerle kulaklara, danslar ile gözlere şölen yaşattı.

Osmangazi Belediyesi, Özbekistan kültürünü Anadolu topraklarında tanıtmak ve Türkiye-Özbekistan bağlarını daha da kuvvetlendirmek emeliyle ‘Özbekistan’dan Esintiler Konseri’ düzenledi. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gerçekleştirilen geceye, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ile birlikte Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Lideri Osman Mesten, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Başkatibi Şerzad Abdunazarov, Özbekistan Cumhuriyeti Vatandaş Vakfı Lideri Sattarov Adilcan, Özbekistan Kültür Dayanışma ve İşbirliği Derneği Lideri Çokay Koçar, Osmangazi Belediye Lider Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu ve Özbekistan’dan gelen birçok konuk katıldı. Özbekistan devlet ve halk sanatkarlarının, ezgiler ile halk dansları takımlarının şovları, görsel şölene dönüştü.

“Türk dünyası arasındaki birliktelik güçleniyor”

İki ülkenin Ulusal Marşlarının okunmasıyla başlayan gecede konuşma yapan Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Osmangazi Belediyesi olarak Türk kültür ve sanatına sahip çıktılarına vurgu yaparak, “TÜRKSOY tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri seçilen Bursa’mız, özel günler yaşıyor. Türk dünyasından Bursa’ya ağır ziyaretlerin olduğu bir yıl geçirdik. Türk dünyasından kardeşlerimiz ile farklı etkinliklerde bir ortaya geldik. Birbirimizi daha uygun tanıma fırsatı bulduk. Maalesef totaliter rejimlerden ötürü Türk dünyası ülkeleri ortasında büyük kopukluklar yaşanmış. Kültürlerimiz ve dillerimiz değişime uğramış. Muhakkak periyotlarda Orta Asya’daki Türki Cumhuriyetlerde bile kendi ortalarında anlaşamaz olmuş. Rusça ile kendi ortalarında mutabakat sağlar duruma gelmişler. İşte tüm bunlar, bizler ortasında kopukluk yaşanmasından ötürü olmuş. Son yıllarda gerek TÜRKSOY’un kurulması gerekse Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşebbüsleri ile Türk dünyası ortasında birlikteliği tekrar güçlendiriyoruz” dedi

“21. Yüzyıl Türk yüzyılı olacak”

Ata topraklarından gelen konuklarla bir ortaya gelmenin ve kucaklaşmanın memnunluğunu yaşadıklarını tabir eden Lider Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak Türki Cumhuriyetlerde kardeş belediyelerimiz var. Özbekistan’dan da Namangan ve Turakurgan bizim kardeş belediyelerimiz. Özbekistan’a giderek hoşluklarını, çalışkan insanlarını ve bereketli topraklarını gördük. Valisinden köylüsüne kadar herkesin üretim için çalıştığını gördük. Bizlerin birçok ortak pahası var. Bunları bir ortaya geldikçe görüyoruz. 80-90 yıllık bir ayrılık yaşamışız. Karşılıklı düzenlenen bu kültürel faaliyetler, bizlerin daha fazla yakınlaşmasına, ticaretin gelişmesine, devletler ortası ilgilerin daha kuvvetli olmasına vesile oluyor. TÜRKSOY ile çok güçlü bir birliktelik oluşturuldu. 21. Yüzyılın Türk yüzyılı olduğunu bizler görüyoruz. Bu Türk yüzyılında aramızdaki birliği, dayanışmayı, ticareti, ekonomiyi geliştirerek çok daha güçlü bir noktaya gidiyoruz. Dünya yeni bir şekillenmeye giriyor. Bu şekillenmeyi oluşturacak olan Türk dünyası teşkilatıdır. Bu etkinliklerle de buradan bunun muştusunu veriyoruz” diye konuştu.

“Özbekistan, Dünyayı Aydınlatan Kültür ve Medeniyet Merkezidir”

Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Lideri Osman Mesten ise gecede yaptığı Türkçe ve Özbekçe konuşması ile geceye katılanları selamladı. 2018 yılından bu yana hayatının en gururlu görevlerinden biri olan Türkiye-Özbekistan Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Başkanlığı vazifesini icra etmeye çalıştığını tabir eden Mesten, “Özbekistan, bizim cet yurdumuzun merkezi. Ulusal ve manevi kıymetlerimizin merkezi olan kutsal bir coğrafya adeta. Her gidişimde başka hoşluklarına şahit oldum. Özbekistan sevgisiyle coşan bir kardeşiniz olarak da bugün aranızda bulunuyorum. Ne yazık ki Özbekistan ile yaklaşık 100 yıldır bir kopuş yaşadık. Fakat artık bu hasreti daima birlikte gideriyoruz. Yalnızca Özbekistan ile değil TÜRKSOY’un kurulmasıyla birlikte tüm Türk dünyası ülkeleri ile bir ortada oluyoruz. Tüm Türk dünyası ülkelerinin ortasında Özbekistan’ın yeri farklı. Bütün dünyayı aydınlatan kültür ve medeniyet merkezinin temelidir Özbekistan. Bizim vatanımızı da vatan yapan kıymetlerin mayalandığı yerdir. Batılıların orta çağ diye tabir ederek karanlık gösterdikleri periyotta bizler büyük bir medeniyetin temsilcileriydik. Bugün de çok şükür ki o medeniyetin tekrar filizlenmesi için bizler bir ortaya geldik. Bunun için de Türkiye ve Özbekistan dostluğu çok çok kıymet taşıyor” dedi.

Gecede konuşma yapan Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Başkatibi Şerzad Abdunazarov ve Özbekistan Cumhuriyeti Vatandaş Vakfı Lideri Sattarov Adilcan da, Özbek ve Türk kültürlerinin temellerinin birebir olduğuna vurgu yaparak, “Amacımız Özbekistan’ı burada tanıtmak. Özbek ve Türk kültürünün birbirine ne kadar yakın olduğunu göstermek. Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler hızla ilerliyor. Hem ticari hem de siyasi anlamda çok güzel gelişmeler var. Biz de bu kültürel etkinlik ile iki ülke ve toplum arasındaki yakınlaşmaya katkı sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Başkatibi Şerzad Abdunazarov, Lider Dündar’a Özbek ulusal kıyafeti armağan etti. Lider Dündar da çeşitli armağanlar takdim ederek Özbek konuklarını uğurladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu