Haber

Yeni Zelanda’daki 2019 terör saldırılarına ilişkin adli soruşturmanın ilk aşaması ertelendi

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki camilere 15 Mart 2019’da düzenlenen terör saldırısına ilişkin tıbbi soruşturmanın ilk aşamasının ertelendiği bildirildi.

The New Zeland Herald’ın haberine göre, Brigitte Windley adlı tıp uzmanı yaptığı yazılı açıklamada, kurbanların isimlerinin yer aldığı tıbbi raporların hazırlanmasındaki ağır iş yükü nedeniyle soruşturmanın ilk aşamasının ertelendiğini belirtti.

Windley, davacıların duruşmanın ertelenmesinden hayal kırıklığına uğradığını ancak soruşturmanın en net ve doğru şekilde devam edebilmesi için gerekirse ertelenmesini desteklediklerini kaydetti.

Brenton Harrison Tarrant’ın 15 Mart 2019’daki terör saldırılarına ilişkin sağlık raporlarının değerlendirileceği soruşturmanın ilk adımı için 15 Mayıs-9 Haziran tarihleri ​​belirlendi.

Yeni Zelanda Adalet Bakanlığı, bu yıl ertelenen duruşma için 6 haftalık yeni bir tarih belirlemek için çalışmalara başladı.

Terör baskınlarında 120’den fazla ilgili taraf vardır.

2019’daki terör saldırıları

15 Mart 2019’da Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Noor ve Linwood camilerine cuma namazı sırasında otomatik silahlarla terör saldırısı düzenlendi.

Saldırılarda 51 kişiyi öldüren ve 49 kişiyi yaralayan terörist Brenton Tarrant, Ağustos 2020’de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

haber-armutlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu