Ekonomi

Ham çelik üretimi düşüyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) verilerine göre, ham çelik üretimi ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,6 azalarak 2,6 milyon tona geriledi.

Çelik tüketimi düştü

Ocak ayında nihai çelik tüketimi yıllık %3,5 düşüşle 2,9 milyon ton olarak kaydedildi.

İhracat ve ithalatta düşüş

Türkiye’nin çelik ürünleri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre miktar olarak yüzde 42 azalarak 733 bin tona, değer olarak ise yüzde 48,3 azalarak 605 milyon dolara geriledi.

İthalat ise miktar bazında yüzde 9,1 azalarak 1,2 milyon ton, değer bazında ise yüzde 21,2 azalarak 1,1 milyar dolar oldu.

2023 yılının aynı ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 55,3 oldu.

Geçen yıl ocak ayında yüzde 84,4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2023’ün aynı ayında yüzde 55,3’e geriledi.

Önemli miktarda ithal eser Türkiye’ye girecek

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, yassı çelik işlerine uygulanan ithalat vergilerinin yürürlük tarihinin 1 Nisan’a ertelenmesi kararıyla, söz konusu tarihe kadar önemli miktarda ithal işin Türkiye’ye giriş yapacağını bildirdi.

Depremin yol açacağı muhtaçlığın karşılanmasında sıkıntı yaşanmaması beklenen Türk çelik şubesi, AFAD’ın deprem bölgesinde yapacağı konut yatırımlarıyla ilgili ihtiyaçları 1999 fiyatlarıyla gidermeye hazır olduğunu açıkladı. Şubat ayı, girdi maliyetleri ve döviz kurlarındaki artışlar hariç. Elektrik fiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki aylarda da devam etmesi ve 1 Nisan’dan itibaren vergilerin uygulanmaya başlanmasına bağlı olarak sektörün hem üretimini hem de ihracatını dengeleyerek Türkiye ekonomisine katkısını maksimize etmesi bekleniyor. aynı zamanda yaratılan yeni kapasiteler sayesinde ithal ikamesinde önemli kazanımlar elde edilmiştir. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu