Haber

Son dakika! Bakan Nabati: EYT’lilerin kıdem tazminatı yüküne ilişkin kredi paketi için hazırlıklara başlandı

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT yönetmeliği sona erdi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları ilgilendiren EYT yönetmeliği ile ilk aşamada 1.5 milyondan fazla kişi emekliliğe hak kazanacak. Bu ay netleşmesi beklenen uygulama hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklama geldi.

“BAKANLIĞIMIZ KREDİ PAKETİNİN HAZIRLIKLARINA BAŞLADI”

Bakan Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız emeklilik yaşı (EYT) ile ilgili çalışıyor. Maliye Bakanlığımızca hazırlıklar başlatıldı” dedi.

İŞVERENLER KIDEM TAZMİNATI SORUNU İÇİN BAKAN BİLGİN İLE GÖRÜŞÜYOR

Milyonlarca vatandaş popüler EYT düzenlemesini beklerken iş dünyası, EYT sorununun çözümünün kapsamının çalışma hayatına olası olumsuz etkilerinden endişe duyuyor. Bu nedenle endişelerini Bakan Bilgin’e ileten daire temsilcileri, yönetmeliğe karşı olmadıklarını ancak işletmelere gelecek ek yükler konusunda daha detaylı çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

NİTELİKLİ PERSONEL KAYBI VE YÜKSEK TAZMİNAT MİKTARI YAŞAYABİLİRLER

Deneyimli çalışanlar EYT ile hızlı bir şekilde emekli olurken; Şirketler, eğitimli ve deneyimli personeli kaybetme riskine ek olarak, bu kişilerin yüksek tazminat bedelleriyle de karşı karşıya kalabilmektedir. Ayrıca Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam sonrası fiyatlar üzerinde isabetli bir baskı oluşacaktır. Bu durumun iş ortamında zulme yol açmasından korkulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu