Ekonomi

‘Seçimden Sonra Dolar Yükselecek mi?’ Soru ‘Seçime kadar hayatta kalabilir miyiz?’ Şekle Dönüştürülmüş

Dolar/TL son günlerin en çok konuşulan konusu olurken uzmanlar adeta bağırıyor. Aslında uzmanlara gerek yok, tıpkı ‘işarete bakın’ gibi dolar fiyatlaması da kendini gösteriyor. Gerek bankaların başvurularındaki ‘mola’lar, ister Kapalıçarşı’dakiler gündemden düşmüyor ve gözler dolarda. Kısaca ‘Dolara ne oldu, ne oluyor, ne olması bekleniyor?’ açıklayalım.

Dolar/TL, Türkiye’de değerli bir yatırım aracı olmasının yanı sıra vatandaşlar için de değerli bir gösterge olarak görülüyor. Hatta dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi enflasyondan korunmak için bir araç olarak görülüyor.

2021 yılının Ekim-Aralık döneminde her gün hatta her an değişen dolar kurundaki oynaklık KKM ile son buldu. Uzmanlar tüm sorumluluğun KKM’de olmadığını söylerken, Merkez Bankası’nın kamu bankaları ve kurumları aracılığıyla yaptığı ‘arka kapı satışları’ hâlâ kabul görmese de ‘herkes için sır’ olarak kalmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’ndan bankalara al-sat farkını açma talimatı verdiği iddiasıyla gün içinde bankacılık uygulamalarında fark 1 TL’yi geçti.

Döviz kurlarındaki spread bugün de açılmaya devam ederken, bu nedenle süreçlerin Kapalıçarşı’ya kaydığı da biliniyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nden Robin Brooks bile yıllardır “makul değer” telaffuzuyla savunduğu TL’yi artık savunmuyordu. Brooks ayrıca vadeli işlemler/spot farkına da dikkat çekti.

Türkiye Merkez Bankası faiz indirimlerinin bir şekilde finansal koşulları rahatlattığı ve dolayısıyla büyümeyi artırdığı fikri kusurlu. Döviz vadelilerinde fiyatlanan faiz farkı son 20 yılın en yüksek seviyesinde. Farkın bu kadar yüksek olması, Türkiye’nin temelde küresel sermaye akımlarından kopuk olduğu anlamına geliyor…

Bu durumun sonunda yaratacağı duruma her zaman dikkat çeken uzmanlar,

Döviz bürolarından görüntüler,

Açılan farklılıklar herkesin gözü önünde hayata geçirilmeye devam ediyor.

Ekonomi yönetiminin dolar durumu “yokmuş” gibi davranmaya devam etmesi, bir seçim atağı olarak piyasada yapısal sorunlar yaratmaya devam ediyor.

Ne düşünüyorsun? Korktuğumuz şeyler aslında dolarla olmuyor mu? 6 ay sonra yatıp kalkacağız herhalde, başka bir Türkiye mi olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu