Haber

Hürriyet Gazetesindeki Tg’lerin Çoğunluğu Mahkeme Tarafından Tescil Edildi

İstanbul 24. İş Mahkemesi, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) yeterli çoğunluğa sahip olmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetki verilmemesi üzerine açtığı davada sendika lehine karar verdi. Hürriyet gazetesinde toplu pazarlığın başlaması için çoğunluk.

2019 yılında Hürriyet çalışanlarının işyerinde çoğunluğa ulaşmış olmasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı TGS’nin nisap sağlamadığını belirlemiş ve yetki vermemiştir. Bunun üzerine açılan dava TGS lehine sonuçlandı. İstanbul 24. İş Mahkemesi, Hürriyet’te TGS’nin yetkili olduğuna karar verdi. Sendikanın internet sitesinden yapılan yazılı açıklama şöyle:

“45 ÇALIŞANIMIZ KESİNLİKLE kovuldu: Hürriyet çalışanları, 2019 yılında başarılı yapılanmaları ile TGS’nin işyerinde çoğunluğa ulaşmasını sağladı. Çoğunluğa ulaştıktan sonra sendika olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusunda bulunduk. Bunun üzerine patron geriye dönük olarak 45 arkadaşımızı görevden alarak işyerine geri hayali işe alımlar yaptı. Ayrıca bakanlık sendikamızın yeterli çoğunluğu sağlamadığını belirlemiş ve yetkimizi vermemiştir.

BİRLİĞİMİZİN ÇOĞUNLUĞUNUN: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aleyhine açtığımız dava nihayet sonuçlandı. Sendikamızın yeterli çoğunluğu sağladığı belirlendi. Sendika olarak 2019 yılında işyerinde yakaladığımız çoğunluğu bu yıl sonunda mahkeme kararıyla bir kez daha tescilledik.

MAHKEME KARARI HAKLARIMIZI SAĞLADI: Hürriyet Demirören patronu, Hürriyet gazetesinde örgütlenen sendikamızın toplu iş sözleşmesi imzalamasını engellemek için üyelerimizi işten çıkararak hayali bir kadrolaşmaya giderken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sendika düşmanlığını ifşa edememiş, ama tam tersine ne yazık ki bu sürece ortak oldu. İstanbul İş Mahkemesi’nin bu kararı sendikamızın haklılığını ispatlamıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu