Ekonomi

Euro/Dolar: ABD TÜFE raporunun ardından başlayan ralli devam edecek mi?

Investing.com – Dün öğleden sonra açıklanan ABD TÜFE verilerinin ardından, avro dolar Paritedeki yükseliş gece de devam etti ve veriler açıklanmadan önce 1,0760 dolar seviyesinde olan euro, saat 03:00 CET sıralarında 1,0868 dolar seviyesini gördü. Bu, en çok Nisan 2022’de görülen bir seviyedir.

ABD’de dün açıklanan enflasyon rakamları olumlu bir sürpriz oldu. Yıllık verilerde, ABD Aralık ayı TÜFE’si Kasım’daki %7,1’e kıyasla %6,5’e gerilerken, Çekirdek TÜFE (gıda ve enerji hariç) bir önceki ayki %6’nın ardından beklentiler doğrultusunda kaldı. +5.7 idi.

ABD enflasyonundaki hafif olumlu sürpriz euro/doları güçlendirdi

Aylık TÜFE ise %0 ve önceki +%0,1 beklentisine göre -%0,1 gerileyerek aylık enflasyonda bir yılı aşkın süredir ilk düşüşü kaydetti. Ancak aylık Çekirdek TÜFE bir önceki aya göre artarak +%0,3 ile beklentilere paralel geldi.

Veriler genel olarak beklentilere çok yakındı, ancak yıllık enflasyondaki düşüşün teyit edilmesi ve aylık enflasyondaki hafif pozitif sürpriz, piyasadaki iyimserliği artırmaya ve EUR/USD paritesine fayda sağlamaya yetti.

Enflasyon ne kadar yavaş yavaşlarsa, Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırması o kadar az gerekecek. Dolayısıyla, Investing.com Fed Faiz İzleme Aracı’nın da gösterdiği gibi, Fed’in faiz artırımına ilişkin beklentiler rakamlara kıyasla düştü. Bunun, euro’ya mekanik olarak fayda sağlayan dolar üzerinde ağır bir etkisi oldu ve dolar karşısında 8 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına yardımcı oldu.

EUR/USD Cuma günü yoğun bir programla karşı karşıya

Haftanın son işlem gününde ekonomik takvim, euro/doları potansiyel olarak etkileyebilecek istatistiklerle dolu. Sabah saatlerinde Fransa ve İspanya’dan gelen enflasyon rakamlarının yanı sıra Kasım ayı için Euro Bölgesi sanayi üretimi ve ticaret dengesinin açıklanması bekleniyor.

Öğleden sonra ABD’deki euro/dolar yatırımcıları Harker’in konuşmasını (Fed), İthalat-İhracat fiyat endeksini ve Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksini takip edecek.

Yani bu Cuma EUR/USD için başka bir yoğun gün olabilir.

>> EUR/USD için tüm değerli istatistiklerin sonuçlarını ekonomik takvimimizde gerçek zamanlı olarak kontrol edin

Dikkate alınması gereken teknik seviyeler

Grafik açısından bakıldığında, bu hafta Aralık ortası zirvelerinin üzerine kırılma ve dün 1.08’in üzerine tırmanma, euro/dolar kurunun yükseliş profilini güçlü bir şekilde güçlendirdi.

Şimdi, 1.09 psikolojik eşiği bir sonraki potansiyel hedef olacaktır. Bundan sonra euro/dolar hızlı bir şekilde 1.10 seviyesini hedefleyebilir. Scotiabank’a göre 1.08, aşağı yönlü ilk potansiyel takviye. Ardından 1.07 seviyesi gelir ve bunun altında döviz çiftinin pozitif eğilimi zorlaşmaya başlar.

Bankanın döviz piyasası analistleri dün yayınlanan bir notta, “Ancak kısa vadeli bir perspektiften bakıldığında, güçlü bir boğa ortamını geçersiz kılmak için euronun 1,07’nin oldukça altına düşmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

dortyolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu