Haber

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Bathily, 5+5 Ortak Askeri Komite ile ülkenin ihtiyaçlarını görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathily, 5+5 Ortak Askeri Komite ile ülkenin hukuki ve birleşik kurumlara olan ihtiyacını ele aldı.

X sosyal medya platformu hesabından açıklama yapan Bathily, Trablus’ta son dönemde yaşanan olaylarda yaşanan güvenlik sorunlarının 5+5 Ortak Askeri Komite ile de değerlendirildiğini belirtti.

Toplantıda ülkenin seçim yoluyla birleşik ve yasal kurumlara olan ihtiyacının ele alındığını belirten Bathily, hesap verebilirlik konusunun da tartışılan konular arasında yer aldığını kaydetti.

Öte yandan Bathily ve Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Muhammed Tekele’nin, başkent Trablus’ta yapılan toplantıda seçim sonuçlarını ve Seçim Maddelerini Belirleme (6+6) Komisyonu’nu değerlendirdiği belirtildi.

Devlet Yüksek Kurulu İrtibat Bürosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda, seçim dosyası başta olmak üzere Libya’daki siyasi sürece ilişkin gelişmeler, 6+6 komitesinin çıktıları, seçim vaadinin yerine getirilmesi için gerekenler, özgür, adil, şeffaf ve sağlıklı bir seçim ortamı yaratma olanakları ve koşulları, seçimlerin siyasi sürece dahil edilmesi ve sonuçları tartışıldı, tüm tarafların kabulünün garantileri tartışıldı.

Toplantıya ilişkin Bathily, X platformunda yaptığı paylaşımda, seçim maddelerinin uygulamaya uygun hale getirilmesi amacıyla ana partilerin sunduğu hususları dikkate alarak seçim maddelerinin çerçevesini tamamlama konusunda Monopole ile anlaştığını kaydetti.

Bathily, Monopole ile yaptığı görüşmede, seçimlerin işleyişine ilişkin tartışmalı konularda siyasi ittifaka varılması için ana partilerle diyalog başlatılması gerektiği konusunda mutabakata vardıklarını da belirtti.

maden-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu