Haber

Ayşe Böhürler, Halk Bankası’na dava açtı

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Ayşe Böhürler’in (60) daire aldığı şirkette maddi sıkıntı yaşandı. Şirket, Halk Bankası’ndan aldığı krediyi geri ödeyemedi. Banka, aralarında Böhür’ün de bulunduğu çok sayıda kişinin şirket adına kayıtlı dairelerini icrasız sattı. Halen AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olan Böhürler, şirket ve Halk Bankası aleyhine açtığı davada “Faiziyle ödediğim parayı iade edin” dedi.

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle projeleri yarım kalan ve sattığı daireleri teslim edemeyen birçok inşaat firması var. Bu şirketlerin mağdur ettiği onbinlerce aile dillere destan. Bu kişiler ödemelerini yapmalarına rağmen ne bir konut ne de muhatap olabilecekleri bir firma bulunmamaktadır.

AK Parti’de aktif olarak siyasetle uğraşan yazar ve televizyon programcısı Ayşe Böhürler’in de benzer bir sorun yaşadığı öğrenildi. Böhürler, 2017 yılının ortalarında bir daire almaya karar verdi. Kısa bir araştırmanın ardından Karmen Yapı AŞ’nin artık aile bireyleri arasında ‘miras kavgasının’ yaşandığı Küçükçekmece Gölü’nün kenarına yapmayı planladığı ‘Mavi Göl’ projesinde karar kıldı.

HALK BANKASI’NDAN 516 BİN LİRA KREDİ ÇEKTİ

Böhürler, söz konusu projeden yatırım amaçlı olduğu düşünülen 1+1 daire alımı için firma ile anlaştı. Fiyatı 645 bin lira olarak belirlendi. Böhürler, şirkete 6 Haziran 2017’de 129 bin lira ödedi. Kalan 516 bin lira için şirket, Böhürler’i anlaşmalı olduğu Halk Bankası’na yönlendirdi. Banka, Böhürler’e ‘bağlı kredi’ kullandırdı.

ŞİRKET SATTIĞI DAİRELER İÇİN KREDİ ÇEKİYOR

Şirkete herhangi bir borcu olmayan Böhürler, bankaya olan ödemelerini taksitle yapmaya devam etti. Ancak bu süreç devam ederken Karmen Yapı mali açıdan kıvanç içerisine girdi. Şirket, sattığı ancak tapu devrini tamamlamadığı birçok daire için bankaya ipotek göstererek kredi kullandı. Böhürler, aldığı dairenin ipotekli dairelerin ortasında olduğundan habersizdi.

BANKA DAİRELERİ İCRA İLE SATIŞI

Şirket bankaya olan borcunu ödeyemedi. Üstelik Karmen Yapı’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu’nun 2020 yılının ortalarında hayatını kaybetmesiyle kümenin tüm şirketlerinde olduğu gibi Karmen Yapı’da da işler daha da kötüye gitti. Banka şirkete verdiği krediyi tahsil edemeyince ipotekli daireleri icrasız sattı. Satılan daireler arasında Ayşe Böhürler’in de daireyi satın aldığı belirlendi.

İSTANBUL TÜKETİCİ MAHKEMESİNDE DAVA AÇIN

Böhürler, yaşadığı sorunu analiz etmeye çalıştı ancak ilerleyemedi. Geçen yıl kasım ayında bankaya olan ödemesini bitiren Böhürler dava açmaya karar verdi. Geçen 16 Mart’ta bankadan ‘borcu yok’ yazısı alan Böhürler, İstanbul Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

HEM ŞİRKET HEM BANKA HAKKINDA DAVA

Dilekçede bankanın sorumluluğuna dikkat çekildi. Alınan kredinin ‘bağlı kredi’ olduğu kaydedilerek, bankanın verdiği kredi nedeniyle dairesine ipotek koymamasının hukuka uygun olmadığı belirtildi. Karmen Yapı AŞ ve Halk Bankası aleyhine açılan davada, ödemenin kanuni faizi ile birlikte iade edilmesi istendi. Duruşmanın ardından bankanın hatalı çıkması durumunda Böhürler, faiziyle birlikte 516 bin lira ödemek zorunda kalacak. Ortada Böhürler’in aldığı daire 4 milyon lira seviyesinde. (KAYNAK)

besni-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu