Ekonomi

Türkiye’de Sanayi, İnşaat, Ticaret ve Hizmet Sektörlerinde Haziran Ayında Ciro Arttı

TÜRKİYE İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro yıllık yüzde 53,4, aylık yüzde 5,9 arttı; Perakende satış hacmi yıllık %28,8 artarken, aylık %0,1 azaldı.

TÜİK, Haziran 2023 dönemine ilişkin ciro ve perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre; Haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro yıllık yüzde 53,4 arttı. Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; Yıllık sanayi ciro endeksi yüzde 42,5, inşaat ciro endeksi yüzde 74, ticaret ciro endeksi yüzde 58,3 ve hizmet ciro endeksi yüzde 55,8 arttı. Haziran ayında sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet departmanlarının toplam ciroları bir önceki aya göre %5,9 arttı. Aylık sanayi bölümü ciro endeksi yüzde 10,7, inşaat ciro endeksi yüzde 3, ticaret ciro endeksi yüzde 4,2 ve hizmet ciro endeksi yüzde 3,3 arttı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 28,5 ARTTI

Haziran ayında sabit fiyatlarla perakende satış hacmi yıllık %28,5 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 26,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 32, otomotiv yakıtı satışları yüzde 19,4 arttı. Aylık değerlendirmede sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Haziran’da yüzde 0,1 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 azaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu