Haber

Türkiye Ermenileri Patrikliği’nden Ortadoğu çabalarından dolayı teşekkür ederiz

İsrail’in 75 yıldır topraklarını işgal ettiği Filistinlilere yönelik zulmü doruğa ulaştı. 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ni bombalayan Siyonistler, yalnızca sivilleri hedef alıyor. Korkunç soykırımla mücadele eden Türkiye, dünya ülkeleri arasında en yüksek ve net tepkiyi vererek İsrail’in geri adım atmasını hedefliyor.

Gazze’deki soykırım Gönülden hisseden TürkiyeBarış çabalarını yakından gören Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Ortadoğu’da insanları acı ve kaygıya boğan acı olaylarla dolu günlere tanık olduğumuz belirtildi.

YERLEŞİMLERİN DOKUNULMAZLIĞI VURGULANDI

Açıklamada, kitlesel kaynaklardan alınan haberlere kayıtsız kalmanın insan vicdanını yaralayacağının bir gerçek olduğu belirtilirken, sivil yerleşim merkezlerinin savaş ortamında dokunulmazlığa sahip olduğu vurgulandı.

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Açıklamada, bu merkezlerin dokunulmazlıklarının uluslararası anlaşmalar ve hukuk ilkeleriyle güvence altına alındığının dünya kamuoyunca bilinen yadsınamaz bir gerçek olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda, nedeni ne olursa olsun, savaş ve çatışma ortamlarında, masum sivillerin yaşadığı evlerde, ibadethanelerde, okullarda, hastanelerde ve huzurevlerinde, her yaştan insanın yaşam hakkının kasıtlı olarak ihlal edilmesinin kabul edilmesi mümkün değildir. İnsanların acı çekmesine ve gözyaşı dökmesine neden olan bu prosedür uygulamaları mazur görülemez veya savunulamaz.” “Reddediyor ve kınıyoruz. Ortadoğu’da savaş ve çatışma ortamında barış ve huzurun sağlanmasına yönelik çabalarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ediyor, insanların bir arada barış içinde yaşamasına yönelik çabaları destekliyor ve bu çabaların devam etmesi için dua ediyoruz. Başarılı ve verimli olacaktır.”

haber-golova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu