Haber

Sudan Başsavcısı, STK ihlallerini araştırmaktan sorumlu komitenin başkanı oldu

Sudan Süreksiz Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah al-Burhan, paramiliter Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) ihlallerini ve savaş kabahatlerini araştırmaktan sorumlu komitenin başına Sudan Başsavcısını atadı.

Egemenlik Kurulu basın dairesinden yapılan açıklamada, Burhan’ın, adı henüz açıklanmayan Başsavcı’yı “isyancı” HDK güçlerinin ihlallerini soruşturacak komisyonun başına atadığı belirtildi.

Geçen hafta Burhan, “HDK ihlallerini ve savaş suçlarını” belgelemek amacıyla bir komite kurulmasına karar verdi.

Yaklaşık iki aydır ateşkesin uygulanmadığı Sudan’da her iki taraf da birbirini insan hakları ihlalleri ve savaş suçları ile itham ediyor.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan söz ve gerilim savaşı, 15 Nisan sabahı Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler

Batı kentleri başta olmak üzere başkent Hartum ve çevresinde halen devam eden şiddetli çatışmalarda 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce insan yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4 milyondan fazla insanın yerinden edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu