Yaşam

Neşet Ertaş Filminde Geri Sayım Başladı

Vizyon Öncesi Üçüncü ve Son Fragman Yayınlandı

“GARİP BÜLBÜL NEŞET ERTAŞ”

İnsana dair tüm hisleri türkülerinde anlatan, müzik yeteneği ve dehasıyla yaşadığı yıllarda çığır açan, Abdallık kültürünün en güçlü temsilcilerinden Neşet Ertaş’ın hayatını beyazperdeye taşıyan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” sinemasından vizyon öncesi üçüncü ve son fragman yayınlandı. 23 Aralık’ta izleyiciyle buluşacak sinemada sanatkarın gençliğini Bektaş Dolu, yetişkinliğini ise Ramazan Bağgül canlandırıyor.

“Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi, millete ilişkin bedeller ve kültürel birikimin gelecek jenerasyonlara aktarılmasında en değerli hazinelerden sayılan türkülerin ustası Neşet Ertaş’ın hayatını gelecek kuşaklara anlatmak, lisandan lisana dolaşan yapıtlarını sinemada unutulmaz kılmak üzere 23 Aralık’ta izleyiciyle buluşmak için gün sayıyor.

Kökleri binlerce yıllık Anadolu ve Abdallık geleneğine dayanan, köklerinden beslenirken yaşadıklarını sazına ve kelamına katan halk ozanı Neşet Ertaş, beşere dair hisleri sevgiyi, saygıyı, hasreti, adaleti, müsamahayı, eşitliği, kardeşliği, sevinçleri, acıları türkülerinde milyonlarla buluşturdu.

Çekmediği kederin türküsünü söylemeyen, yarısı gurbette geçen küskün ömründe söylediğini yaşamış, yaşadığını söylemiş usta sanatçı Neşet Ertaş; kendine has üslubu ve tutumuyla gönülleri fethetmişti. UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul edilip sazı, kelamı ve ünü hudutlarımızın ötesine yayılan sanatçı; kendine mahsus tabiri, tınısı, güçlü tekniğiyle mükemmeliyete ulaşmış ve günümüzde hala aşılamamış saz ustası olarak kalplerdeki yerini koruyor.

İşte bu ders niteliğinde başarılarla, inişler ve çıkışlarla, sonsuz sevgi ve acılarla bezenmiş hayatı anlatan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminden vizyon öncesi son fragmanı yayınlandı.

“Vay Dünya Vay”

Aşık Meftuni Topçu ve Ramazan Bağgül’ün birlikte çalıp söyledikleri, halk ozanı Sadık Doğanay’ın “Vay Dünya Vay” isimli türküsü fragmana eşlik ediyor.

Dijital Sanatlar’ın yapımcılığını üstlendiği; Prof. Erol Parlak’ın merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın onayı ve resmî muvafakatiyle kaleme aldığı “Garip Bülbül Neşet Ertaş” isimli iki ciltlik kitabından uyarlanan ve kitapla tıpkı ismi taşıyan sineması, Ömer Faruk Sorak ve Berker Berki birlikte yönetti.

CGV Mars Dağıtım aracılığıyla 23 Aralık’ta vizyona girecek sinemada Neşet Ertaş’ı Ramazan Bağgül, gençliğini Bektaş Dolu canlandırırken başarılı müzisyen Zara, Neşet Ertaş’ın annesi rolünde.

Yılın merakla beklenen sinemasında ayrıyeten Melisa Aslı Pamuk, Yüsra Geyik, Toygan Avanoğlu, Yusuf Serkan Köksal, Selin Genç, Renan Bilek, Rüzgar Aksoy, Ayça Damgacı, Beğenilen Kansu, Bahtiyar Engin, Caner Kurtaran, Yiğit Mahzuni, Celal Öztürk, Cemal Toktaş, Atay Yıldız, Cansu Fırıncı, Kemal Başar, Mehmet Esen, Ali Tutal, Hasan Ali Mete, Ersin Faikzade, Cenk Gürpınar, Asaf Doğan, Halil İbrahim Kalaycıoğlu, Cemalettin Çekmece, İmren Çapanoğlu, Ayhan Pekbilgin, Doğan Tokel, Onur Efe Şahin, Cengiz Okuyucu, Hüseyin Yeşilyurt gibi birbirinden pahalı oyuncularrol alıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu