Haber

Mısır’daki Keops Piramidi’nde yeni gizli geçit keşfedildi

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında yer alan Giza piramitlerinin en büyüğü olan Cheops Piramidi’nin (Kral Khufu Piramidi) içinde kralın mezar odasına çıktığı düşünülen yeni bir gizli geçit keşfedildi.

Mısır basınında yer alan habere göre Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed İsa, 2014 yılında başlatılan Piramitler Keşif Projesi sonuçlarının açıklanması kapsamında Keops Piramidi önünde basın toplantısı düzenledi. 2015.

Bakan İsa, Piramitler Keşif Projesi kapsamında yürütülen kazılarda Keops Piramidi içinde 9 metre uzunluğunda ve 2,1 metre genişliğinde bir geçit ortaya çıkarıldığını söyledi.

Mısırlı Bakan, keşfin Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, Eski Eserler Yüksek Konseyi ve Kahire Üniversitesi’nin yanı sıra ABD, Fransa, Almanya, Japonya ve Kanada’daki uluslararası üniversitelerin çalışmalarının sonucu olduğunu belirtti.

Cheops Piramidi içindeki en değerli uluslararası keşif

Masrawy adlı internet sitesinin haberine göre, projede yer alan Mısırlı arkeolog Zahi Havvas, Keops Piramidi’nin içinde en önemli uluslararası keşifle karşı karşıya olduklarını ve bu keşfin dünyada büyük yankı uyandıracağını belirtti. dünya.

Havvas, “Kral Khufu’nun mezar odasının bulunamadığını düşünüyorum ve bu geçidin Kral Khufu’nun mezar odasını koruduğuna inanıyorum. Daha fazla sırrı ortaya çıkarmadan önce aramayı tamamlamamız gerekiyor” dedi. dedi.

Keşif, 7 yıllık kesintisiz çalışmanın sonucudur.

Kahire Üniversitesi Rektörü Muhammed el-Haşt da yaptığı yazılı açıklamada, bu gizli geçidin 7 yıllık kesintisiz çalışma sonucunda keşfedildiğini söyledi.

Hast, aralarında Kahire Üniversitesi’nin de bulunduğu grubun bu keşifle ilgili araştırma projesini tamamladığını ve Ocak 2023’te uluslararası bilimsel dergiler Nature ve NTD&E’de uluslararası bilimsel yayına kabul edildiğini belirtti.

Araştırma ekibinin boşluğu ilk olarak 2016’da keşfettiğini ve bunun 2017, 2018 ve 2019’da 5 teknik kullanılarak doğrulandığını kaydeden Hast, grubun piramitte küçük bir delik açmayı ve geçidi keşfetmek için dürbün veya küçük bir robot yerleştirmeyi önerdiğini söyledi. inceleyin ve nasıl açılacağına karar verin. dedi.

4. Firavun Hanedanlığı döneminde Mısır’da yaşamış olan Kral Khufu olarak da bilinen Keops Piramidi’nin MÖ 2566-2589 yılları arasında yapıldığı sanılıyor.

Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Cheops Piramidi 140 metre yüksekliğinde ve Giza piramitlerinin en büyüğü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu