Haber

Midesi plastik şişeden çıkarılan Pelikan’ın sağlık durumu iyi

Midesi plastik şişeden çıkarılan pelikanın sağlık durumu iyi.

Veteriner hekimden vatandaşlara davet:

“İyi niyetle de olsa, büyüyen ot sindirim sistemlerini alt üst eder”

KOCAELİ – Kocaeli Ormanya’da midesi pet şişeden çıkarılan pelikanın sağlığında herhangi bir aksilik olmadı. Hayvanlara ot vermenin bile sağlıklarında aksamalara neden olabileceğine değinen Veteriner Hekim Muhammet Nalkıran, “İyi niyetli de olsa, masum bir düşünce de olsa onlara ot vermek bile sindirim sistemlerine zarar veriyor. farklı bir madde ile ölüme yol açabileceğini belirterek, “Hayvanları sadece kendi bölgelerinde ziyaret edelim” dedi.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı olan Ormanya’da ziyaretçinin attığı pet şişeyi pelikan yuttu. Pelikana yapılan müdahale ile midesinden plastik şişe çıkarıldı ve durum şok etkisi yarattı. Olayın ardından beslenmesi yapılan ve sağlık kontrolü yapılan pelikanda herhangi bir kazaya rastlanmadı. Pelikanın son durumu hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Muhammed Nalkıran, ziyaretçilerin hayvanlara ot bile uzatma riskine ilişkin açıklama yaptı.

“Sağlık kontrolleri yapıldı, olumsuz bir duruma rastlanmadı”

Ormanya Tabiat Parkı Sorumlu Veteriner Hekimi Muhammet Nalkıran, pelikanın midesindeki pet şişenin çıkarılmasının ardından beslemesinin yapıldığını ve sağlık durumunun takip edildiğini belirterek, “Burada 58 cinsten yaklaşık 900 hayvanımız var. Birçoğu ya engelli. ya da doğaya dönemez” diyen Pelikanlarımız da bu hayvanlardan biridir. Pelikanlarımız daha önce çeşitli sebeplerle yaralanan, bazılarının ne yazık ki kanatları kesilen, bazılarının ise ayaklarında sorun olan ve bir daha doğaya dönemeyen hayvanlardan biridir. Onları düşünerek doğal yaşam alanlarına en uygun alanı oluşturduk. Yaklaşık 280 metrekare havuzu ve beslenme adası olan bir bölgede yaşıyorlar. Dün saat 14.30 sıralarında bir rapor aldık. Maalesef pelikanlarımızdan biri plastik şişe yuttu. Hayvan bakıcıları ile hızlı bir şekilde müdahale ettik ve midesinden o pet şişeyi çıkarmayı başardık. Sonrasında tekrar sağlık kontrolleri yapıldı, olumsuz bir duruma rastlanmadı. . Hatta bu olay olgusunu azaltmak için halk arasında besleme bile yapıldı” dedi.

“İyi niyetle de olsa, büyüyen ot sindirim sistemlerini alt üst eder”

Ziyaretçilerin hayvanlara iyi niyetle verdikleri bir otun bile zarar verebileceğini ifade eden Nalkıran, “Doğal yaşam alanlarında bizim gibi hayvanların her birinin özenle hazırlanmış rasyonları vardır. Uzatmak sindirim sistemlerine zarar verir. farklı bir konu ile ölüme yol açabilecek tablolar.Bu nedenle hayvanları sadece ziyaret alanlarında ziyaret edelim.Onları beslemeye çalışmayalım,sevelim,dokunalım.Maalesef insan eli hasarı ile bir can yok olabiliyor.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu