Haber

Mahmut Tanal, Hakan Ural’ın Sözlerinden Dolayı Kanal D’yi RTÜK’e Şikayet Etti

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Hakan Ural’ın hedef aldığı “Hayatta Neler Oluyor” programında; “Bakın kendi adıma söyleyeyim. Kur’an’ın hakkı için orada olsaydım kafasını, gözlerini kırardım…” sözleriyle Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayette bulundu.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Kanal D’de sunucu Hakan Ural’ın Akbelen’de jandarmayla yaşadığı tartışmada kullandığı ifadeler nedeniyle RTÜK’e başvurdu.

Tanal, Kanal D’nin cezalandırılması ve hakkında idari yaptırım uygulanması talebiyle RTÜK’e sunduğu dilekçeyi, Demirören Medya Grubu bünyesindeki televizyon kanallarından Kanal D’de 09.00-11.00 saatleri arasında yayınlanan Hakan Ural ve Nur Tuğba sundu. 4 Eylül 2023 sabahı Namlı, “Hayatta Neler Oluyor” programında “halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekili olarak alenen tehdit edildiğini, hedef gösterildiğini, hakarete uğradığını ve iftiralara maruz kaldığını” belirtti.

“HAKAN URAL HEDEF ALDI, KAN VERDİ”

Tanal’ın “Hayatta Neler Oluyor?” Dilekçesi Programın 4 Eylül 2023 tarihli bölümünün 53. dakikasından itibaren sunucu Hakan Ural, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy ilçesinde Akbelen Ormanı’na girerken, ağaç kesilmesine karşı demokratik, barışçıl ve silahsız protesto haklarını kullanan vatandaşların kişisel bilgileri ortaya çıktı. “dosyalama” olarak kullanılır. Jandarma personeline yaptığım, değerlendirilebilecek şekilde kayıt altına alınmaması gerektiği yönündeki uyarımı çarpıttı, ardından seçilmiş milletvekilini alenen tehdit etti, hedef gösterdi, hakaret etti, iftira attı. Suçluyu öven sözler vardı” dedi.

KADIN SUNUCU’NUN ŞİDDET ÖVGÜSÜ DİKKAT ÇEKİYOR: “PEKİ YAPARSIN”

Söz konusu canlı yayında Tanal, dilekçesinde şahsının yer aldığı video kaydının ekrana getirildiğini belirterek, daha sonra Hakan Ural isimli sunucuya atıfta bulunarak kendisinden de bahsederek, “Bakın yine söylüyorum eğer o olmasaydı. Milletvekili ama tekil, onu ters kelepçeyle havaya kaldırtırdım ve o askerlerle ve jandarmalarla birlikte yavaş yavaş şöyle derdim: Bunu o şeyin üstüne, o mahkumun arabasına koy. Yavaş yavaş, dünya uğruna. Sonra, temele dayalı Milletvekilinin dokunulmazlığına dair bu bir suçtur. Beni sabaha kadar yargılayın. Tarihe geçtim. Tarihe geçtim. Bakın ben kendim söyleyeyim. Ben Kur’an’ın hakkı için varım. ‘ ve bana onun yerinde olsaydım kafasını ve gözlerini kıracağımı hatırlattı.

Tanal, programın diğer sunucusu Parıltı Tuğba Namlı’nın da Ural’ın açıklamalarını “Peki, yapabilirsin” diyerek pekiştirdiğine dikkat çekti.

Mahmut Tanal, programın devamında sunucu Hakan Ural, “Bana Hakan derlerse bunun cezası ağırlaştırılmış müebbet. Vermezsen… Kamuoyu önünde olduğunu belirtti. askere, polise “hakaret, küfür, aşağılama, provokasyon” şeklindeki sözlerle tehdit edildiği, güvenlik güçlerine hakaret ve küfür ettiği gerekçesiyle iftiraya uğradığı öğrenildi.

“SUÇ VE ŞİDDETLE KARŞILAŞTI”

“Hayatta Neler Oluyor?” Dilekçesinde “Program” adlı programda yalan beyanların kullanıldığını, tarafsız yayın ilkelerinden tamamen uzak suç niteliğinde bir yayın yapıldığını vurgulayan Tanal, şöyle devam etti:

“Gördüğünüz gibi ilgili kişi açıkça beni hedef aldı, suça ve şiddeti teşvik eden açıklamalarda bulundu. İlgili kişi ayrıca ‘Nedir? Milletvekili? Eğer bu şekilde dokunulmazlık kullanıyorsanız’ dedi. “TBMM’yi küçük düşürerek Gazi Meclisimizin itibarını zedeledi. Bu bağlamda seçilmiş milletvekillerinin şahsında hem Meclisin hem de Türk milletinin aşağılanması ve küçümsenmesi durumu ispatlanmıştır.”

OBJEKTİFLİK VE DOĞRULUK UNSURLARI İHLAL EDİLMİŞTİR”

İlgili canlı yayın; Hukukun üstünlüğüne, adalete ve tarafsızlığa aykırı olan, hedef gösteren, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden, iftira ve tehdit içeren ifadeler içeren, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine aykırı olan ve toplumun belirli bir şekilde düşünmesine neden olan; Siyasi fikir ayrımcılığı yapan bir yayın olduğunun aşikar olduğunu belirten Tanal, “Kanal D adlı kanalın yayınladığı program, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk unsurlarını ihlal etmekte olup, özgür görüşlerin oluşmasına engel teşkil etmektedir. Basının mesleki ilkeleri çerçevesinde ‘Siyasi partiler ve demokratik kümeler tek taraflı olamaz, tek taraflı olamaz.’ ilkesi en bariz biçimde ihlal edilen ilkelerden biridir.

“KANUN HÜKÜMLERİ İHLAL EDİLDİ”

Tanal, RTÜK’e yazdığı dilekçede “Hayatta Neler Oluyor?” Hakan Ural ve Nur Tuğba Namlı’nın sunuculuğunda Kanal D’de yayınlanıyor. 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 8’inci maddesinin 1’inci fıkrasında; “Yayınlar hukukun üstünlüğüne, adalete ve tarafsızlığa aykırı olamaz… İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygı ilkesine aykırı olamaz, kişi veya kişileri eleştiri sınırlarını aşan aşağılayıcı, hakaret edici, iftira niteliğinde sözler içeremez. örgütler… Suç örgütlerini övemeyecek, suç tekniklerini öğretemeyecek.Siyasi partilere ve demokratik kümelere ilişkin hükümlerin tek taraflı ve taraflı olamayacağını belirtti.

KANAL D’YE CEZA İSTEDİ

“Kitle iletişim araçlarının algı oluşturmak, amaç oluşturmak, yanlış tanıtmak veya bir grubun siyasi kimliğini zayıflatmak için kullanılamayacağını” vurgulayan Erdoğan, meslek etiğini tek taraflı yayın yapmaya zorlamak, bunu siyasetin daha güçlü tarafına kanalize etmek ve sertleştirmenin alışılmadık bir davranış olduğunu vurguladı. Muhalefet aleyhine açıklamalar ve açıklamalar”. ilgili yasal düzenlemeler kapsamında Kanal D’nin cezalandırılmasını ve hakkında idari yaptırım uygulanmasını talep etti.

sarikamisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu