Teknoloji

Lego meteor tozundan oyuncak tuğla yaptı! Peki amacı ne?

Lego, uzaya büyük ilgi duyan bir marka. İçinde astronotların yer aldığı pek çok Lego seti var, ama artık uzaydan gelmiş meteorların tozlarıyla üretilmiş Lego tuğlaları da var.

Danimarkalı oyuncak üreticisi, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile işbirliği yaparak gerçek meteorit tozundan Lego parçaları üretti ve bu parçalar 20 Eylül’e kadar Manhattan’daki büyük 5. Cadde şubesi de dahil olmak üzere çeşitli Lego mağazalarında sergilenecek.

Oldukça eğlenceli olsa da bu proje sadece reklam veya şov için değil. ESA bu projeyle, astronotların ay tozunu ay yapıları inşa etmek için nasıl kullanabileceklerini gösteren bir konsepti halka tanıtmak istiyor.

İnşaat malzemelerini Dünya’dan Ay’a taşımak için gereken enerji ve para miktarını yerine her şeyi önceden var olan Ay malzemelerinden inşa etmek Ay’da üs kurmanın en pratik yolu olabilir.

Ay’ın yüzeyinde lunar regolit adı verilen bir kaya ve mineral birikintileri tabakası bulunuyor. İlk dünya dışı kolonilerimizi inşa etmek için bir tür regolitin gerekli olacağı düşünülüyordu. İnsanlar binlerce yıldır kil, toprak ve kumdan yapılar inşa ediyor. Astronotların Ay’da da ilk temel yapılar için kaba inşaatı bu malzemelerle yapması planlanıyor.

Elbette bu kolay bir iş değil ve hatasız mühendislik uygulamaları gerektirecek. Ancak kumu doğru şekilde yapı malzemesine dönüştürecek ekipmanları Ay’a taşımamız halinde, Ay’ı da bir beton yığına çevirmemiz mümkün olacak. Tüm kıyı şeridimizi yeşilden betona çevirmeyi başarmış müteahhitlerimiz bunu duymasın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu