Ekonomi

IEA Başkanı’ndan petrol fiyat artışı uyarısı

Birol, İstanbul’da bir otelde düzenlenen IATA’nın 79. Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında düzenlenen “Büyük Resim” başlıklı oturumda CNN sunucusu ve muhabiri Richard Quest’in sorularını yanıtladı.

OPEC+ kümesinin dün düzenlediği 35. OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı’ndan üretim kesintisi kararını takdirle karşılayan Birol, şunları söyledi: “Söz konusu toplantıdan önce bile bu yılın ikinci yarısında piyasalarda bir daralma olacağını ve bunun da petrol fiyatlarında artışa yol açabileceğini düşündük. Dünkü kararla bu olasılığın daha da arttığını düşünüyorum.”dedi.

Birol, Çin’deki ekonomik büyümenin küresel petrol piyasalarına etkisine dikkat çekti. “Bu yıl küresel petrol talebi günde yaklaşık 2 milyon varil artacak ve bu artışın yüzde 60’ı tek başına Çin’den gelecek. Çin ekonomisi beklendiği gibi yüzde 5’in üzerinde büyürse talep daha da artacak. Aksine , talep büyümesi daha zayıf, bu nedenle küresel petrol piyasalarındaki ana belirsizlik Çin.değerlendirmesini yaptı.

Kovid-19 salgınının ardından küresel petrol talebindeki güçlü toparlanma nedeniyle yılın ikinci yarısında petrol piyasalarında arz-talep dengesizliğinin beklendiğini belirten Birol, OPEC+ kümesinin kararının bir diğer etken olduğunu açıkladı. fiyatları daha da yükseltebilir.

Birol, küresel ekonominin büyümeye devam etmesi için petrol piyasalarındaki tüm aktörlerin düzeltici adımlar atması gerektiğini belirtti. “Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler ve Afrika ülkeleri gibi petrol ithalatçısı ülkeler, yüksek petrol fiyatlarından en çok zarar görecek olanlar olacaktır.”söz konusu.

habersariyer.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu