Ekonomi

Hızlı Destek Güçleri Sudan’da 72 saatlik ateşkesi uygulayacak

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana orduyla çatışan paramiliter Çevik Kuvvetler (HDK), bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik ateşkes uygulayacağını duyurdu.

HDK’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Ateşkes Ramazan Bayramı’na denk geliyor. Vatandaşların tahliyesi için insani koridorlar açmak ve bayramı aileleriyle birlikte kutlama imkanı sağlamak amacıyla 72 saatlik tam ateşkes ilan edildi. bayramın ilk günü yerel saatle 06:00’dan itibaren uyulacaktır.” terim kullanıldı.

Gece saatlerinde başta Erkevit, Mamura ve Mücahidler olmak üzere başkentin birçok mahallesinden çatışma sesleri duyuldu.

300 kişi öldü

Çatışmalarda bazı konut ve işyerleri ağır hasar gördü. Bazı binalar yanıyordu.

Ateşkes kararına rağmen bayram namazının ardından Hartum’dan silah sesleri gelmeye devam etti.

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda en az 300 kişi hayatını kaybetti.

haber-kazimkarabekir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu