Ekonomi

Gate.io Rezerv Kanıtı Raporu Yayınladı

Web3 şirketi Gate.io Rezerv Kanıtını yayınladı | PoR raporu. Bahisle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Global Büyüme Müdürü Kafkas Sönmez, “Özellikle 2023 yılının son ayları kripto paralar için bir dönüm noktası oldu. Hükümetler onları yakından incelemeye ve dolayısıyla varlıklarını tanımaya başladı, kurumsal yatırımcıların ilgisi arttı ve Piyasadaki parçalar yerine oturdu.” “Bu transfer, işlem hacimlerini ve pazar boyutunu artırırken, artık yönetişim açısından kripto para borsalarına daha fazla sorumluluk yükledi. Rezerv Kanıtı raporları aynı zamanda merkezi borsalar arasında bir endüstri standardı haline gelmeli” dedi.

Ocak ayının son günlerinde 2023 yılının ilk Proof of Reserve raporunu yayınlayan Gate.io, 4,3 milyar dolarlık varlığa sahip olduğunu ve bu varlığın müşteri fonlarına oranının yüzde 115 olduğunu açıkladı. Başka bir deyişle borsa, müşteri fonlarına ek olarak 584 milyon dolar değerinde varlık bulundurduğunu doğruladı. Önceki rapora 59 dijital varlık daha ekleyerek toplam 171 kripto para birimi için Rezerv Kanıtı sunan borsa, bu sayıyla rakiplerini geride bıraktı.

Kripto para ekosisteminin önde gelen oyuncularından Gate.io’nun 2020 yılından bu yana Proof of Reserve raporlarında öncü rol üstlendiğini kaydeden Sönmez, “Metodu birleştirerek Proof of Reserve yayınlamaya başlayan ilk borsalardan biri oldu. Bağımsız üçüncü taraf denetim şirketlerinin hizmetleriyle Merkle Tree olarak tanındı ve Proof of Reserve raporlarını yayınlamaya başlayan ilk borsalardan biri oldu.” “2022 yılında iflaslar yaşadık ve bunu takiben yöntemimizi açık kaynak haline getirdik. 2023 yılında blockchain teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ZK- gibi sıfır bilgi tabanlı metodolojileri kullanarak Proof of Reserve raporlamasını bir adım daha ileri taşıdık. SNARK” dedi.

“SIFIR BİLGİ TEKNOLOJİSİ DOĞRULAMA SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRIR”

Merkle Tree ve kontrol şirketlerinin birleşimini kullandıklarında bile ortalama kullanıcıların Rezerv Kanıtı kavramını anlayabilmesi için sürecin daha da basitleştirilmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Sönmez, “Merkle Tree ve Zero Knowledge (ZK) teknolojisini anlamak teknik bilgisi olmayan kişiler için karmaşık olabilir. Ancak tüm bilgileri, kaynak kodunu, araçları yayınladığımızda, kullanıcı topluluğumuz verilerimizdeki kusurları veya kusurları bulmak için birlikte çalışabilir. Bugün blockchain teknolojileri bunu mümkün kılıyor. Kanıtımızı başlattığımızda Reserve uygulamalarından itibaren kullanıcılarımız bize ve kontrol şirketimize güvenmek zorundaydı ancak artık hassas bilgileri paylaşmadan “Doğrulama imkanı sunan ToM metodolojisi ile yalnızca teknolojiye ve onun getirdiklerine güvenmeyi seçebiliyorlar. Doğrulama süreci kolaylaştıkça güven artıyor” dedi.

“EKOSİSTEM ÖLÇEĞİNDE ÇOK GÜÇLÜ BİR GÜVENLİK SİSTEMİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Özellikle kurumsal kullanıcıların ve büyük net değere sahip yatırımcıların Proof of Reserve uygulamalarını daha yakından takip ettiğini belirten Sönmez, değerlendirmelerini şu ifadelerle tamamladı:

“Kurumsal şirketler, yüksek değerde işlem yapacakları platformu seçerken durum tespiti süreci yürütüyor ve sıkı güvenlik ve uyumluluk kuralları uyguluyor. Bugün dünya çapında binlerce kurumsal müşteriye de hizmet veren Gate.io, yüksek güvenlik sağlıyor. ve güvenilirlik standartlarını tüm müşterilerini mutlu etmek için kullanıyor. “Sonuçta bireysel yatırımcıların yararına sonuçlar ve kural setleri oluşturuyor. Gate.io, yalnızca merkezi santrali için değil, ekosistem ölçeğinde Web3 için de çok güçlü bir güvenlik sistemine sahip olmayı hedefliyor. 2024 ve sonraki yıllarda güvenliğe daha fazla yatırım yapacağız ve iş birliği yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu