Haber

El Salvador’da çetelerle savaşmak için binlerce güvenlik gücü konuşlandırıldı

El Salvador’da çetelerle mücadele eden hükümet, Cabanas bölgesinde suçluların saklandığı 1.100 kilometrekarelik bir alanı 8.000 güvenlik gücüyle kuşattı.

Geçen yıldan bu yana silahlı çetelere karşı geniş çaplı mücadele veren El Salvador’da Devlet Lideri Nayib Bukele, Cabanas bölgesinde bin 100 kilometrekarelik bir alanın 7 bin asker ve bin polis tarafından tamamen kuşatıldığını duyurdu. Suç işleyenlerin birkaç küme halinde saklandıkları tespit edildi.

Bukele, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bölgede saklanan tüm suçlular yakalanana kadar kuşatmanın devam edeceğini belirterek, dürüst vatandaşlar, ziyaretçiler ve turistlerin korkmasına gerek olmadığını söyledi.

Geçen yıldan beri 70.000’den fazla çete üyesi tutuklandı

Geçen yıl Mart ayında hükümetin olağanüstü hal ilan etmesinin ardından çetelere yönelik başlattığı ve halen devam eden operasyonlar sonucunda, zalimler büyükşehirlerden kaçarak kırsal kesimlere saklandı. Ülkede bir yılı aşkın süredir yürütülen operasyonlarda bugüne kadar 70 binden fazla çete üyesinin tutuklandığı belirtiliyor.

İnsan hakları örgütleri bu süreçte binlerce masum insanın tutuklandığını öne sürerek operasyonları eleştirse de El Salvador hükümeti masumiyeti kanıtlanan tutukluların derhal serbest bırakıldığını duyurdu.

cinayet olmadan 420 gün

El Salvador Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Başkan Bukele’nin 1 Haziran 2019’da göreve gelmesinden bu yana ülkede toplam 420 gündür cinayet işlenmediği ve El Salvador’un en sadık ülke haline geldiği belirtildi. tüm Amerika kıtasında.

Amerika’nın en büyük hapishanesi inşa edildi

El Salvador’da çetelere karşı verilen savaşta tutuklananların sayısının fazla olması nedeniyle devasa bir hapishane inşa edildi ve 1 Şubat 2023’te açıldı. 40.000 kişilik hapishane, Amerika’nın en büyük hapishanesi olarak biliniyor. – SAN SALVADOR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu