Ekonomi

Deutsche Bank, Türk lirası tahvillerinin 2024’te piyasa zirvesine yükselebileceğini söyledi

Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı) analistler, Türk LirasıTahviller için önemli bir getiri öngörerek, bu yıl gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performans gösteren yerel borç piyasasından 2024’te en iyi performans gösteren piyasaya geçebileceklerini öne sürdü. Banka, bu tahvillerin 200-400 seviyesinde bir yeniden fiyatlama daha görmesini bekliyor. Yapısal olarak değerli kabul edilmeden önce temel puanlar.

Bu iyimser görüş, siyasi istikrarsızlık ve hükümetin para politikasına müdahalesi nedeniyle ciddi kayıplar yaşayan bu varlık sınıfının toparlanacağına inanan JP Morgan ve diğer önde gelen yatırımcılar tarafından da paylaşılıyor. Geçen ay, piyasada memnuniyetle karşılanan bir hamleyle Türkiye Merkez Bankası, faiz oranlarını üst üste beşinci kez %35’e yükseltti ve düzenlemeleri gevşetti.

Bu olumlu adımlara rağmen Deutsche Bank, Türk tahvillerinde bu yılın sonuna kadar daha fazla zayıflama bekliyor. Bu tahmin, süregelen enflasyonist baskılardan, yüksek hacimli tahvil ihraçlarından ve parasal sıkılaştırmanın devam edeceği beklentilerinden kaynaklanıyor. Analistler, iki yıllık tahvilin getirisi yüzde 40’a, on yıllık tahvilin getirisi ise yüzde 35’e ulaşana kadar ABD doları karşısında Türk lirası alınmasını öneriyor.

Merkez Bankası ayrıca yıl sonu faiz oranı tahminini de önceki tahmine göre önemli bir artışla %58’den %65’e çıkardı. Enflasyonun yüzde 70’in üzerine çıkması ve bu durumun Türk lirası kurunun giderek değer kaybetmesine neden olması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

mecitozu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu