Haber

Bangladeş’teki Rohingya kampında yangın çıktı

Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Rohingya Müslümanlarının yaşadığı mülteci kampında yangın çıktı.

İtfaiye yetkilisi Emdadul Haque, ülkenin güneyindeki Cox’s Bazar bölgesindeki Balukhali kampında yangın çıktığını duyurdu.

Yangında çadırların kullanılamaz hale geldiğini kaydeden Haque, bu nedenle binlerce kişinin kalacak yeri olmadığını ifade etti.

Haque, yangında can kaybının olmadığını söyledi.

Bangladeş’teki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) Twitter hesabından yapılan açıklamada, yangına müdahale edildiği belirtildi.

Rohingya Müslümanlarına yönelik etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012 yılında Budistler ve Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, binlerce Müslüman hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

25 Ağustos 2017’de Arakan’da sınır karakollarına eş zamanlı düzenlenen saldırılarla bağlantılı olarak Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler kitlesel şiddet eylemleri başlattı.

BM’ye göre Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları örgütleri yayınladıkları uydu görüntüleri ile yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Rohingya Müslümanlarına yönelik şiddeti “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak nitelendiriyor.

madenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu