İş

ABD’de grev dalgası, AB’de ücret kavgası

ABD’de artan ekonomik eşitsizlik “yaz grevi”ne neden oldu… Pek çok işçi, Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana yaşam koşullarının kötüleştiğini savunurken, ABD’de son dönemde sendikal faaliyetlerin yoğunluğu dikkat çekti. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ülkede grev yapan personel sayısı 2022’de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 arttı.

ABD’de 2021’de 80 bin 700 işçi greve çıkarken, 2022’de bu rakam 120 bin 600’e çıktı. Bu yılın temmuz ayı itibarıyla ülkede bin ve daha fazla çalışanı kapsayan 16 grev yaşandı. Cornell Üniversitesi Endüstri ve Çalışma İlişkileri Okulu’nun (ILR) İşçi Eylemi Takipçisi’ne göre, bu yılın Ağustos ayı itibarıyla ABD genelinde 367 noktada 247 işçi grevi gerçekleşti.

Hollywood’un zararı 5 milyar dolar

Toplumun her kesiminden binlerce personel, yüksek yaşam maliyetleri karşısında daha yüksek ücret ve daha uygun koşullar için patronlarının karşısına çıkarken; Hollywood grevlerinin 5 milyar dolarlık kayba yol açabileceği tahmin ediliyor. Todd Vachon, “COVID-19 ve ardından gelen yüksek enflasyon, toplumumuzdaki tarihsel olarak yüksek düzeydeki eşitsizliği daha da kötüleştirdi. Ancak çok sıkı bir işgücü piyasasına sahip sağlıklı bir ekonomi, işçilere patronlardan kaynaklanan eşitsizlik krizinden kaçınma fırsatı sunuyor” dedi. Rutgers Üniversitesi İşletme ve Çalışma İlişkileri Fakültesi’nde öğretim üyesi. “Bu bize çözülmeye başlayabilecek taleplerde bulunma fırsatını veriyor” dedi.

Çalışan maaşlarının enflasyon karşısındaki durumu ve fiyat artışlarının ekonomik etkileri Avrupa ülkelerinde önemli bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. OECD verileri, Belçika dışında Avrupa genelinde çalışma fiyatlarının düştüğünü gösteriyor. Bu yıl İtalya, pandemi öncesine göre reel anlamda yüzde 7,5’lik düşüşle öne çıkıyor. Nisan ayında Almanya’da varılan anlaşmayla; 2,5 milyon memurun reel maaşına yüzde 5-5,5 oranında zam sağlandı. İspanya’da sendikalarla memur maaşlarının üç yıl içinde yüzde 9,5 oranında artırılması konusunda anlaşma talep edildi.

KP Hukuk İş Hukuku Uzmanı Avukat Çiğdem Soysal, ülkemizde asgari ücrete yapılan artışın ardından taban fiyatın üzerinde bir fiyatla çalışanların durumu ve bu fiyatlara artış oranının tartışmalara yol açtığını belirterek, şunları söyledi: Türk hukukuna göre patronlar asgari ücretin üzerinde ücretle çalışan işçilere enflasyon dayatıyor.” Artış yapma zorunluluğu yoktur. Ancak çalışanların fiyatları işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Fiyat Tespit Kurulu’nun belirlediği taban fiyatın altında olamaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu